Proč jsme vybrali Xerokambos jako cíl našich investic?


Proč jsme vybrali Xerokambos jako cíl našich investic?
Odpověď má více vrstev. Krátce řečeno: když odhlédneme od lezení, tak Xerokambos je možná nejkrásnější plážová destinace na Krétě, zvláště pokud do ní zahrnu i blízký ostrůvek Koufonisi, další místní klenot využitelný pro outdoor aktivity a výlety. Ale mohu pláže v Xerokambosu vůbec srovnávat s Elafonissi, Balos nebo Vai? Všechny tyto pláže jsou slavnější, jsou úžasné. První dvě se pravidelně umísťují mezi nejkrásnějšími plážemi světa resp. Evropy. A právem. Balos pokládám za zcela výjimečný, nádherný. Tak jak je mohu srovnávat? Protože Ani Balos, ani Elafonissi a ani Vai nemají ubytovací kapacity. Ke všem musíte dojet K Elafonissi 1,5 km a dostanete se na gigantické parkoviště, kde v létě parkuje 2000 aut. Na Balos jedete 12 km po prašné cestě a za vjezd platíte2 eur/auto. Na Vai musíte taky přijet a zaplatit za parking. Žádné ubytování poblíž není. Xerokambos má nádherné pláže, u kterých je ubytování v těsné blízkosti.
Chtěl jsem srovnat pláže na Krétě. Udělal jsem to pomocí Tripadvisoru, na kterém cestovatelé hodnotí přírodní lokality. Pro pláže na Xerokambosu jsem našel jediné hodnocení, kdy cestovatelé zřejmě dali dohromady hodnocení pro více pláží. Ale pro náš účel to nevadí. Svědčí to o tom, jaký zážitek si návštěvníci z místa odnesli. Ze 196 recenzí 83% návštěvníků dalo plážím Xerokambosu maximální hodnocení Vynikající *****.

83% hodnocení jako Vynikající je nejvíce ze všech pláží na celé Krétě, které jsem byl schopen objevit.
Zde je celková tabulka. Zajímavé je, že první tři pláže žebříčku jsou všechny na dálném východě Kréty, spolu s Xerokambosem je to oblast Itanos nacházející se vedle Vai beach. Kedrodasos j epláž nacházející se vedle Elafonissi a dovedu si představit, že předběhla Elafonissi především kvůli tomu, že je na ní mnohem méně lidí.

 

 


K dalšímu vyhodnocení lokalit jsem použil server Booking.com. Hledal jsem hodnocení klientů.

Server Booking.com publikuje nejen hodnocení ubytování cestovateli, ale i jejich hodnocení lokality. Z předchozího obrázku vidíte, že Terra MInoika má hodnocení 9,7 a hodnocení lokality 10, což je maximum. Vyhodnotil jsem všechny hotely a penziony v oblasti Kato Zakros a Xerokambos, což je naše lokalita. Nebyla to velká práce, protože na Booking.com jich bylo evidovaných jen 16. Z hodnocení jsem vytvořil průměry. To stejné jsem provedl pro další významné oblasti Kréty a tak jsem mohl porovnat, jak jednotlivé oblasti vnímají dovolenkáři. Zde je tabulka výsledků.

Xerokambos má hodnocení v průměru 9,24, hodnocení lokality 9,72. Vyšší hodnocení lokality má jen město Chania. Chania je nádherná, souhlasím. Ale město lze obtížně srovnávat s venkovskými oblastmi. A mezi nimi je naše lokalita nejlepší.
Zajímavé také je, která byla nejlépe hodnocená vila v oblasti Xerokambos. Byla to Kalliopi, která vůbec neleží u pláže, ale leží na půl cesty mezi Xerokambosem a Zakrosem, zhruba 5 km od moře. Ukazuje to preference turistů. Jestliže je vila dostatečně luxusní a má fantastický bazén, může být úspěšná i v takové lokalitě.
https://www.booking.com/hotel/gr/villa-kalliopi.cs.html?aid=7344127;label=metatripad-link-dmetaczsk-hotel-599637_xqdz-403b3920503b9bea58db608ce998cd68_los-01_bw-013_dom-cz_curr-CZK_gst-02_nrm-01_clkid-XYij7QoQI4UAAVenpdQAAAAN_aud-0000_mbl-L_pd-T_sc-2_defdate-1_spo-0_clksrc-0;sid=15832abcf51f8f749e68fb633f8712a9;checkin=2019-10-01;checkout=2019-10-02;dest_id=900051647;dest_type=city;dist=0;group_adults=2;group_children=0;hapos=1;hpos=1;no_rooms=1;room1=A%2CA;sb_price_type=total;soh=1;sr_order=popularity;srepoch=1569245217;srpvid=93845e907096028d;type=total;ucfs=1&#no_availability_msg

Další informace, které se vztahují k blízkému okolí Xerokambosu se týkají ostrůvku Koufonisi. Je to klenot 7 km od Xerokambosu. Využitelný třeba pro kitesurfing na návětrné straně. Nebo pro výlety na mořských kajacích.
https://www.cretanbeaches.com/en/sea-tourism/east-crete-beaches-lassithi/koufonissi-beaches-lefki
Jinak podle Travellers Chioce Award serveru Tripadvisor pro 2019 Kréta skončila čtvrtá a jako první mezi přímořskými letovisky. Před ní byly pouze Londýn, Paříž a Řím, tři města. Podle stejného výběru je Balos pátá nejkrásnější pláž Evropy a Elafonissi sedmá.
https://www.tripadvisor.com/TravelersChoice-Beaches-cTop-g4
Podle serveru justapack.com je Elafonissi nejhezčí pláží Řecka.
https://www.justapack.com/best-beaches-europe/

Počasí:
Důležitý je počet slunečních dní resp. hodin. Kréta je s Kyprem nejjižnější ostrov Evropy. Na internetu lze najít spoustu informací o slunečním svitu, ty se ale velmi liší. Lze srovnávat jen srovnatelné. Hledal jsem jen důvěryhodné zdroje informací.
https://www.currentresults.com/Weather/Greece/annual-average-sunshine.php
První zdroj uvádí tyto výsledky:

Chania na západě Kréty má nejvíc slunečních dní ze všech známých letovisek, které byly k nalezení na tomto webu. Jenže my víme, že Chania není zdaleka nejlepší na Krétě, protože leží na západní návětrné straně ostrova, kam přichází vlhké větry, stoupají podél hor Lefka Ori vysokých až 2500 metrů a srážky zde spadnou. Kvůli zvýšené vlhkosti je zde poměrně dost lesů. Chtěl jsem tedy najít další podrobnější údaje pro Krétu. A našel jsem toto:


https://www.sunnywebsite.com/sunniest-places-in-greece/

Takže zatímco Chania má 130 jasných dní, Lentas na jihu má 155 dní a Agios Nikolaos má 145 dní. Heraklion na severu má jen 115 dní. Xerokambos se zcela jistě bude blížit Lentasu. Xero znamená v Řečtině „suchý“. Má to v názvu. Tedy v naší oblasti se dočkáme nejvíce slunečných dní během celého roku. A to je předpoklad pro spokojenost dovolenkářů dokonce v zimě.

Nejlepší lokality dle Simpson Travel. Simpson Travel je cestovní kancelář zaměřená na bohatou klientelu. Mají několik vil rozesetých po Krétě. Ještě v zimě tam byly jen čtyři- jedna v Rethymnu, dvě v Palekastru a jedna v Xerokambosu. Nyní jich pár přibylo. Beru to ale i tak jako vyznamenání pro Xerokambos. http://muses.villas/urania/
Simpson Travel má v Xerokambosu Villu Almyra, která podle místního pronajímatele a správce nemovitostí Andrey Mariniho patří k nejlepším, co měl. A to z těchto důvodů- je v dosahu 300 metrů od pláže, má fantastický výhled na Mazida beach a hlavně – poskytuje soukromí. Výměra vily je 75m2, v roce 2018 přibyl bazén ( po převzetí Simpsonem).
https://www.simpsontravel.com/greece/crete/palekastro-far-east-crete/villa-almyra
Jinak přečtěte si na stránkách Simpsonů, jak popisují Xerokambos. Je to radost.
Jaké jsou další úžasné příklady dobré investice:
White Pearl v Makrigialos – tato studia postavil Yannis Karavitis – můj známý, který má realitní kancelář v Makrigialos. Jen díky tomu se dostal k této úžasné ruině k rekonstrukci před třemi lety. Loni to začal provozovat a zažil okamžitý úspěch. Byl jsem tam a je to skutečně super. Sice úplně malinké, ale 20 metrů od krásné plážičky s palmami.
https://www.booking.com/hotel/gr/white-pearl-makrygialos.cs.html?aid=7344127;label=metatripad-link-dmetaczsk-hotel-599637_xqdz-403b3920503b9bea58db608ce998cd68_los-01_bw-013_dom-cz_curr-CZK_gst-02_nrm-01_clkid-XYij7QoQI4UAAVenpdQAAAAN_aud-0000_mbl-L_pd-T_sc-2_defdate-1_spo-0_clksrc-0;checkin=2019-10-02;checkout=2019-10-03;dest_id=-822875;dest_type=city;dist=0;group_adults=2;group_children=0;hapos=1;hpos=1;no_rooms=1;room1=A%2CA;sb_price_type=total;soh=1;sr_order=popularity;srepoch=1569311683;srpvid=5a3637a112de0031;type=total;ucfs=1&#no_availability_msg

Co si vzít z příkladů nejúspěšnějšího ubytování? Asi to, že lidé mohou být nadšení kdekoliv – villa Kalliopi ukazuje, že dokonce 5 km od moře, ostatní příklady jsou ale soustředěny u moře. Nejlépe do cca 300 metrů.
Existuje i jeden příklad, kdy celá vesnice v horách je úžasným místem k přenocování- Thalori v Kapetanianii, jižní Kréta. K moři je to 6 km po kamenité cestě. Celé místo má úžasnou atmosféru a tento projekt byl možný jen tím, že celá vesnice byla přeměněna na hotel. Investice musely být obrovské.
https://www.thalori.com/en

To je prozatím vše. Příště budu pokračovat typem nemovitosti, který postavit a proč nekupovat starší nemovitost.
Petr Fiala

terraminoika zeus appartman katerina appartman